< GERİ LİMAN TERSANEİMAR PLANI

GEBZE-ORHANGAZİ-İZMİR OTOYOLU (İzmit Körfez Geçişi v Bağlantı Yolları Dahil) İlave + Rvizyon İmar Planı (2012)

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında önerilen İzmit Körfezi Köprüsü; İstanbul’un yaklaşık 60 km doğusunda, Marmara Denizi üzerinde, Kocaeli-Gebze-Dilovası ile Yalova-Altınova-Hersek Yarımadası arasında kuzey-güney Karayolu geçişini sağlayacaktır. Proje, 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolları dahil olmak üzere toplam 421 km uzunluğundadır. Proje kapsamında; toplam 18212 metre uzunluğunda 30 adet viyadük, toplam 7395 metre uzunluğunda 4 adet tünel, 209 adet köprü, 18 adet gişe alanı, 5 adet Otoyol Bakım İşletme Merkezi, 7 adet servis alanı ve 7 adet park alanı yer almaktadır. Bu İmar Planı’na konu olan asma köprü geçişi ise 2910 metre uzunluğundadır ve proje tamamlandığında dünyanın dördüncü uzun köprüsü konumunda olacaktır.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil); Gebze-Dilovası TEM Otoyolu’ndan bir kavşakla ayrılıp, İzmit Körfezi’ni asma köprü ile geçerek Hersek Burnu’na ulaşmakla başlayacaktır. Devamında güzergah İzmir’e kadar uzanacaktır. Yapılan zibilite etüdleri ve değerlendirmelerle projenin hayata geçirilmesi Hükümet tarafından kararlaştırılmıştır. Yapılan zibilite çalışmalarına göre bu proje ile mevcut ulaşım süresi 8-10 saatten 3,5-4 saate inecek ve mevcut ulaşım mesafesi 140 km kısalacaktır. Dolayısı ile yılda 870 milyon TL (2010 yılı yatları) tasarruf sağlanacaktır.

Projenin başlangıç noktası Gebze olup; Dilovası (Kocaeli) ile Hersek Burnu (Yalova) arasında yer alan, uzunluğu yaklaşım viyadükleri hariç 2910 metre olan İzmit Körfezi’ni Asma Köprü ile geçen Otoyol, Orhangazi ve Gemlik yakınlarından geçerek Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanmaktadır.

Otoyol, yapımı tamamlanmış Bursa Çevre Yolu’ndan sonra Karacabey Kavşağı’ndan başlayarak Uluabat Gölü’nün doğusundan, Mustafakemalpaşa’nın güneyinden ve Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşmaktadır. Balıkesir’in güneye yönelerek Savaştepe, Soma, Kırkağaç İlçeleri’nin yakınlarından geçerek Turgutlu yakınlarında batıya yönelmekte, İzmir-Uşak Devlet Yolu’na paralel olarak ilerlemekte ve İzmir Çevre Yolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavşağı’na bağlanmaktadır.